Wydarzenia

77. Rocznica Zestrzelenia Alianckiego Samolotu

 

 

Pomnik Lotników Alianckich w Dębinie Zakrzowskiej koło Wojnicza
W nocy 4/5 sierpnia 1944 r., w Dębinie Zakrzowskiej k. Wojnicza został zestrzelony przez Niemców angielski samolot Halifax JP 181, FS – X, lecący z Brindisi (południowe Włochy) z pomocą nad Polskę. Miał dokonać zrzutu dla placówki „Kobuz 212” położonej 15 km od Miechowa. Do celu nigdy nie doleciał. Trafiony przez niemieckiego myśliwca rozbił się ok. godz. 01:46 w pobliżu Dębiny Zakrzowskiej. Cała siedmioosobowa, międzynarodowa załoga zginęła. Był to jej czwarty i niestety ostatni lot do Polski. Lotników pochowano na miejscu katastrofy. W maju 1945 r. ekshumowano ich ciała, a mieszkańcy Wojnicza, Dębiny Zakrzowskiej oraz okolic urządzili manifestacyjny pogrzeb na wojnickim cmentarzu.
W 1948 r. ciała jeszcze raz ekshumowano, tym razem przez brytyjską komisję ekshumacyjną i przewieziono na powstający w Krakowie przy ul. Prandoty Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej. W 1986 r. w kościele parafialnym w Wojniczu zamieszczono tablicę upamiętniającą poległych lotników. W latach 1990 – 91, przy wielkim społecznym zaangażowaniu miejscowego społeczeństwa wybudowano, w miejscu upadku samolotu, pomnik, uroczyście odsłonięty 4 sierpnia 1991 r. W uroczystości brali udział m.in. przedstawiciele rodzin poległych lotników, dowódca dywizjonu do którego należał samolot, przedstawiciele ambasad Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii oraz weterani lotów nad okupowaną Polskę – członkowie „Warsaw 44 Club”, którzy w następnych latach jeszcze kilkakrotnie odwiedzali Wojnicz.
Pomnik wybudowano według projektu architektów Liliany i Otto Schierów z Tarnowa. Jeden z mieszkańców Dębiny Zakrzowskiej oddał kawałek gruntu pod jego budowę. W tym roku przypada 30 rocznica budowy pomnika. W 2014 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej wydało specjalny numer „Zeszytów Wojnickich” poświęcony w całości katastrofie halifaxa pod Wojniczem autorstwa świetnego znawcy tej problematyki Wojciecha Krajewskiego. W 2017 r. wraz z ekipą telewizyjną programu „Było … nie minęło” i licznie przybyłymi miłośnikami archeologii lotniczej TPZW przeprowadziło badania miejsca katastrofy. Efekty prezentuje wystawa w Izbie Regionalnej oraz artykuł w „Zeszytach Wojnickich” (ZW nr 148, 2017). W 2018 r. Rada Miejska w Wojniczu podjęła uchwałę o nadaniu nazwy „Rondo im. Lotników Alianckich” rondu w ciągu obwodnicy Wojnicza stanowiącej fragment drogi wojewódzkiej nr 975 w miejscowości Dębina Zakrzowska.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie przy pomniku Lotników Alianckich w Dębinie Zakrzowskiej 5 sierpnia (czwartek) godz. 18. Będzie można również posłuchać informacji o katastrofie i budowie pomnika, obejrzeć wystawę (jeżeli pogoda pozwoli!) oraz otrzymać okolicznościowe wydawnictwa.
Pamięć o tych lotnikach i ich tragicznej śmierci jest naszym obowiązkiem!
W imieniu organizatorów Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Wystawa malarstwa Krystyny Gurgul

alt

https://youtu.be/b_jRuGwFQGk

https://youtu.be/HdSreHDwJZY

 

https://youtu.be/osbnid3rblw

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TPZW zaprasza na wystawę malarstwa

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Życzenia Świąteczne

alt

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Więcej artykułów…