Klub Historyczny im. AK w ZSLiT

Z inicjatywy historyka i polonisty Romana Głowackiego w dniu 6 czerwca 2012 r. powołano w wojnickiej placówce Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej. Okazją do tego były przypadające w bieżącym roku obchody 70 lecia AK a także niedawne uroczystości „Żołnierzy Wyklętych". W inaugurującej akademii uczestniczył Sekretarz Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego , pracownik Starostwa Powiatowego w Tarnowie dr Paweł Juśko oraz Prezes Zarządu Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej płk. Zdzisław Baszak, 92 letni dziś, uczestnik specjalnej akcji AK przetransportowania do Wielkiej Brytanii części niemieckiej rakiety V2.

Wręczenia pamiątkowych dyplomów i publikacji 24 członkom pierwszego w powiecie tarnowskim Klubu dokonał płk. Baszak a list gratulacyjny od Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa odczytał i na ręce Wicedyrektora Szkoły Ryszarda Pacyny przekazał Paweł Juśko.

Tym samym doszło do symbolicznego przekazania pałeczki Służby Ojczyźnie między pokoleniem tym co walczyło w czasie wojny a młodzieżą kształcącą się w liceum wojskowym. Uczestniczący w spotkaniu, wśród nich członkowie Klubu, w skupieniu wysłuchali wspomnień płk. Baszaka z okresu kampanii wrześniowej oraz okupacji hitlerowskiej.

Ideą szkolnych klubów historycznych im. AK jest kultywowanie tradycji Armii Krajowej w społeczności szkolnej, krzewienie świadomości narodowej i patriotycznej, kształtowanie postaw obywatelskich opartych na znajomości historii, tradycji i powinności wobec państwa.

Odbywa się to poprzez różnorodne formy pracy dydaktycznej i wychowawczej realizowanej w szkole. Opiekunem Klubu w ZSLiT zostali Roman Głowacki i Małgorzata Kornaś. Uzupełnieniem tej podniosłej uroczystości była wystawa planszowa Operacja Wildhorn III – Most III – 25/26 lipca 1944 r. przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Tekst: Anna Rewera

Foto: Ryszard Pacyna

 

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com