Zwiedzamy Izbę Regionalną w Wojniczu (wideo)

 

Izba Regionalna w Wojniczu powstała w 1969 r. z inicjatywy ks. Jana Królikiewicza, wielkiego miłośnika Wojnicza i jego historii. Po tym, jak ówczesne władze nie zezwoliły na założenie Towarzystwa Miłośników Wojnicza, ks. Królikiewicz doprowadził do powstania w Wojniczu Koła PTTK im. Seweryna Goszczyńskiego, w którym skupił nie tylko miłośników turystyki, ale również entuzjastów Wojnicza. Jednym z ich pierwszych działań było właśnie utworzenie Izby Regionalnej. Izba nie miała odpowiedniego lokalu i była przenoszona w różne miejsca. W 1983 r. Koło PTTK podjęło dramatyczną decyzję o wstrzymaniu działalności Izby Regionalnej, a zbiory zmagazynowano w prywatnych pomieszczeniach ks. Jana Królikiewicza.

 

Dopiero w 1987 r., władze gminy przeznaczyły dla Izby nowe pomieszczenie (Rynek 29 – Findrówka) i urządzono w nim ładną, estetyczną ekspozycję zbiorów. Uroczyste otwarcie, w którym uczestniczył nawet ks. Biskup Władysław Bobowski, odbyło się 10 listopada 1990 r.

Wpis ks. Biskupa w Księdze Pamiątkowej Izby Regionalnej z 10 listopada 1990 r.:

 

„Z całego serca błogosławię zbożnemu dziełu ożywiania miasta i regionu o wspaniałej przeszłości ratującemu ją od zapomnienia ku zbudowaniu i duchowemu wzrastaniu wszystkich potomnych na drodze prawdy, piękna, dobra i niezależności.”

+Władysław Bobowski

Od początku istnienia Izba Regionalna jest tworzona, rozwijana i prowadzona społecznie dzięki zaangażowaniu wielu wojniczan skupionych najpierw wokół ks. Jana Królikiewicza, a po jego śmierci w 1991 r. wokół Jerzego Chumińskiego i TPZW. W 1993 r. na wniosek Towarzystwa Rada Gminy nadała Izbie im. ks. Jana Królikiewicza.

 

 

 

 

 

 

 

W latach dziewięćdziesiątych, dzięki staraniom TPZW i przychylności władz samorządowych, Izba przeżywa wyraźny rozwój. Do jej dyspozycji oddano całe piętro Findrówki. W pierwszej kolejności wyremontowano dużą salę przeznaczoną do wystaw czasowych. Od chwili oddania jej do użytku w listopadzie 1998 r. zorganizowano już kilkadziesiąt wystaw i imprez jak np. promocja II tomu monografii Wojnicza. Wystawy organizuje TPZW, Gminny Ośrodek Kultury oraz pracownicy UM odpowiedzialni za promocję gminy.

 

W pozostałych trzech salach wyremontowanych w styczniu 2000 r. urządzono ekspozycje stałe:

  • Wystawa ilustrująca historię miasta.
  • Odtworzenie wnętrza dawnej izby wiejskiej.
  • Odtworzenie wnętrza domu mieszczańskiego.

W 2003 r. oddano do użytku kolejną, czwartą salę ekspozycyjną poświęconą historii chleba i rzemiosła. Sala ta mieści się na parterze Findrówki.

Aktualne zbiory Izby Regionalnej liczą ponad dwa tysiące eksponatów. Część z nich jest umieszczona w magazynach.

 

W ciągu roku szkolnego prowadzone są lekcje historii dla młodzieży szkolnej. W planach TPZW jest przekształcenie Izby w Muzeum Ziemi Wojnickiej oraz utworzenie małego skansenu.

 

Izba jest czynna od maja do końca września w każdą niedzielę od godz. 10:30 do 12:30.

W Innych terminach można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z p. Teresą Duman tel. 14/6790064

 

 

Wirtualne zwiedzanie Izby Regionalnej.

 

 Tekst i narracja filmu: Teresa Duman

Autor filmu: Piotr Szpala

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com