Ustawa śmieciowa wchodzi w życie...
Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. Na terenie całego kraju porządek powinien zapanować najpóźniej do połowy 2013 r. Według Ministerstwa Środowiska, osoby segregujące śmieci na plastik, szkło i papier będą płacić niższe rachunki, gdy gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów.
Wraz z Nowym Rokiem rozpocznie się proces wchodzenia ustawy w życie. Każda gmina ma obowiązek przeprowadzić kampanię informującą swoich mieszkańców o nowych zasadach. Istota nowego zarządzania odpadami komunalnymi polega na tym, że to gminy we współpracy z wyłonionymi w przetargach firmami wywożącymi odpady odpowiadają za zbiórkę śmieci. Gdy gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów, mieszkańcy będą płacić niższe rachunki za śmieci.
Do połowy 2013 roku, gminy są zobowiązane do odbierania i bezpiecznego zagospodarowania wszystkich odpadów komunalnych. Jednostki samorządowe mają także umożliwić selektywną (ekologiczną) zbiórkę odpadów. Opłata za odbiór śmieci ma być podzielona na wszystkich mieszkańców gminy, którzy będą płacić jedną stawkę. Ustawa zakłada, że osoby które segregują swoje śmieci płacą mniej.
Nowe przepisy zobowiązują także gminy do wyboru w drodze przetargu przedsiębiorstwa, które będzie odbierać i zagospodarowywać śmieci.
Media informowały w lipcu, że rośnie front gmin, które nie chcą organizować przetargów na wywóz odpadów według nowych zasad. Jeśli gmina dysponuje własnymi firmami, które są w stanie realizować zadania związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci, nie powinna robić takich przetargów. Do inicjatywy Ryszarda Brejzy – prezydenta Inowrocławia przyłączyli się kolejni samorządowcy, m.in. ze Stowarzyszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich.
Rada Miejska ma ustalić zasady naliczania i stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi do 1 stycznia 2013 r. Ustawa przewiduje, że stawkę można ustalić w zależności od wyboru spośród czterech kryteriów: liczby mieszkańców w danej nieruchomości powierzchni mieszkania ilości zużywanej w danym mieszkaniu wody lub od gospodarstwa domowego.
"To mieszkańcy gminy powinni zasugerować władzom, która z czterech metod ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi najbardziej im odpowiada"
Samorząd będzie też odpowiadał za tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów i musi to zrobić w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców, jak też wskazać lokalizacje, w których będą prowadzone akcje odbierania zużytego sprzętu od mieszkańców. Selektywne zbieranie odpadów będzie obejmować przynajmniej następujące frakcje materiałów: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji.
Nie będzie się już opłacało wyrzucanie śmieci w inne niż przygotowane do tego miejsca – bo po co wywozić śmieci do lasu, jeśli gmina będzie miała obowiązek ich odebrania.
Jacek Filipek
Na podstawie informacji z PAP, Gazety Wyborczej,
« poprzednia | następna » |
---|