Przystanek Kultura

Projekt „STOP! PRZYSTANEK KULTURA"

W bieżącym roku szkolnym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olszynach prowadzony przez Stowarzyszenie im. K. Lucjana Morawskiego realizuje projekt „Stop! Przystanek Kultura" finansowany ze środków Fundacji PZU. Środki na ten cel zostały przyznane w ramach konkursu dotacyjnego „PZU z kulturą".

Projekt ma na celu wyrównanie szans w dostępie do kultury wysokiej młodzieży z terenów wiejskich oraz wdrożenie ich do świadomego odbioru różnych form kultury. Do projektu zakwalifikowanych zostało 20 uczniów z klas VI-3 gimnazjum, którzy pod czujnym okiem swoich opiekunów (mgr B. Kądziołki – koordynatora projektu, mgr L. Wojtas i mgr K. Skrabacz-Nowak) zgłębiają tajniki kultury wysokiej.

Realizacja projektu rozpoczęła się w ostatnim tygodniu sierpnia, a jego zakończenie zaplanowano na grudzień. Projekt przewiduje szereg wyjazdów , które mają na celu zapoznanie beneficjentów z szeroko pojętą sztuką. Młodzież miała już szansę oswoić się z malarstwem, muzyką klasyczną i baletem. Za nimi bowiem koncert skrzypcowy w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, wystawa dzieł malarskich w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Krakowie, wizyta w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie – Pałacu biskupa Erazma Ciołka oraz widowisko baletowe w Operze Krakowskiej i koncert symfoniczny w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Program zakłada także wyjazd do teatru na wybrany spektakl oraz do muzeum znajdującego się w podziemiach krakowskiego rynku.

Uczniowie realizujący projekt są nie tylko biernymi odbiorcami sztuki, ale także aktywnie ją zgłębiają poprzez udział w zajęciach warsztatowych.

Projekt „Stop! Przystanek Kultura" wprowadza młodzież w świat do tej pory im nieznany, by rozpalić w nich chęć samodzielnego rozwijania nowych pasji i zainteresowań.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com